Kultura

Je písková filtrace skutečně účinná?

Asi nikdo nepochybuje o tom, že jedním z nejlepších pocitů, které člověk může zažít, je ponořit se v horkém letním dni do průzračné chladivé vody bazénu. A ještě lepší je to v případě, že se nejedná o veřejné koupaliště, nýbrž o náš soukromý bazén na zahradě.

Avšak jen málokdo si zpočátku uvědomí, že udržení oné průzračné vody vyžaduje určitou péči, a pokud ji zanedbáte, stane se domovem pro kolonii řas a sinic. A není třeba říkat, že koupat se v takovéto vodě představuje poměrně velké zdravotní riziko.

bazen5

Jedním ze základních předpokladů, abychom tomuto osudu předešli, je dobrá a kvalitní filtrace. Na trhu existuje několik druhů, například látková, papírová, ale i další. Mezi nimi v současnosti hraje prim písková. Proč je tomu tak?

Na první pohled by se zdálo, že by písková filtrace https://www.chlorito.cz/piskove-filtrace sama o sobě fungovat neměla. Přeci jen, i kdyby zadržela nějaké nečistoty, i tak se nám do vody dostane písek a za chvíli bude dno našeho bazénu připomínat to mořské. Proč tomu tak není?

Nejprve je nutné se podívat, na jakém principu celý systém funguje. Voda je odčerpávána z hlavního bazénu do filtračního zařízení. Zde je prohnána silnou vrstvou písku. Ten zachytí veškeré nečistoty. Jak?

bazen7

Abychom mohli odpovědět, je nutné vrátit se do dětských let. Vzpomínáte, když jste si jako malí hráli na pískovišti, jak se vám mokrý písek lepil na ruce? Je to zcela stejný princip, jen vzhledem k velikosti nečistot se nelepí písek na ně, ale ony na písek.

Zbývá odpovědět ještě jednu otázku: proč nemáme po chvíli používání na dně vrstvu písku a voda jím není zakalená? Zde je opět nutné si vzpomenout na dobu, kdy jsme byli děti. Co se stalo, když jste si dělali bábovičky? Namočený písek držel pevně při sobě a bylo jej možné modelovat. A zde to funguje stejně – mokrý písek zkrátka tvoří pevnou hmotu.

Není tedy divu, že se jedná o nejoblíbenější typ čištění bazénu. A nemusíte se bát je vyzkoušet také.

Mohlo by se vám také líbit...