Byznys

Nejdůležitější je čistá mzda

Jak se říká, je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. A kdybychom trochu přimhouřili oko, dalo by se něco podobného tvrdit vlastně i o našich mzdách. Mohli bychom si říkat, že je lepší čistá mzda v hrsti než ta hrubá v pracovní smlouvě. A sice proto, že zatímco jedna z těchto mezd nemůže bez té druhé existovat, je pro člověka, který je něčím zaměstnancem, vždy zásadní to, kolik fakticky dostane, než to, kolik mu poskytne jeho zaměstnavatel předtím, než je z toho stržena daň z příjmu spolu se sociálním a zdravotním pojištěním a případně i nějakými dalšími srážkami ze mzdy.

platební karta

Lidé prostě potřebují peníze, které mohou za něco utrácet, a proto je důležitý ten příjem, který jim toto umožňuje. Ovšem protože je jeho výše závislá právě na zmíněných srážkách ze mzdy a může tedy být dost variabilní, zpravidla se při uzavírání pracovní smlouvy uvádí mzda hrubá, u níž je pro firmu všechno daleko jistější. Protože zaměstnavatel zváží, kolik si může dovolit za zaměstnance utratit, a pak to může jednoduše slíbit bez rizika, že třeba nebude moci splnit něco, co to ovlivní a co na něm nezávisí.

platební karty

A aby se dala jednoduše dohodnout konkrétní cifra a zároveň se předešlo možným problémům s její rozdílností od skutečně vyplacené částky, mohou si to zaměstnanci kdykoliv přepočítat, aby věděli, na čem jsou. A když chtějí takoví zaměstnanci rychle a výhodně zjistit, kolik dostanou z dohodnuté hrubé mzdy na ruku, případně když si chtějí naopak provést výpočet hrubé mzdy z té čisté, aby věděli, zda jim skutečně dal zaměstnavatel to, co je zakotveno ve smlouvě, vyplatí se využít snadno ovladatelnou kalkulačku na internetu. Díky ní totiž stačí zadat jenom pár dat a hned je všechno stran hrubé nebo čisté mzdy jasné.

A pak? Pak zaměstnanec ví, kolik opravdu dostane, a může plánovat, jak se svými příjmy vyjde, co si bude moci dovolit.

Mohlo by se vám také líbit...