Domácnost

Levandule

Levandule pochází z oblasti Středomoří. Název levandule dostala z latinského slova lavare a to znamená mýt se nebo koupat se. Už v dávných dobách lidi věděli, že má bylinka blahodárné účinky na zdraví a levanduli si přidávali do koupelí.
Levandule je známa svými léčivými a relaxačními účinky, zlepšuje spánek nebo levandulový olej dokáže vyléčit drobná poranění.
pole v Provence
Pěstování levandule na zahradě či doma
Levandule je dřevitá trvalka. Pokud chceme pěstovat levanduli ze semínek, musíme počítat s tím, že nám bude delší dobu klíčit. Proto je lepší levanduli pěstovat rovnou ze sadby. Kvést začíná od června do září. Na začátku vegetačního období si rostlina nejdříve vytváří silné kořeny a pak v dalších letech má husté květy.  Levandule by se měla sázet na místo, kde dobře svítí slunce. Měla by mít propustnou půdu a mírně písčitou.
Bylinka má ráda teplo a sucho, takže jí nemusíme tolik zalévat. Jestliže máme levanduli v květináčích, měli bychom vzít v potaz to, že by se v horkých dnech měla zalít. Jestliže to u levandule přeženete se zalitím, může se stát, že nebude, tak hezká.
Stříhání levandule
Levandule by se měla stříhat buď na jaře, nebo na začátku léta. Pokud by jsme levanduli  ostříhali jindy, mohlo by se stát, že by nám se nemusela zacelit a v zimě by byla náchylnější. Na jaře by se měla zkrátit o třetinu délky a měly by na ní zůstat aspoň 2-3 cm lístků. Až skončí léto, měly by se ostříhat jen květy.
koupelový olej
Použití levandule
Levandulový extrát se nejčastěji používá do mýdel, parfému a ostatních kosmetických prostředků. Její sušené květy jsou dobré, když se dají například do bavlněného sáčku a vloží se do skříně, provoní totiž prádlo a odpudí moly. Odvar z nati se dává do relaxačních koupelí. Sušené květy levandule jsou dobré přidat i do polštáře pro lepší a klidný spánek. Čaj z levandule je velmi dobrý na nervy a proti bolestem hlavy.

Mohlo by se vám také líbit...