Byznys

Elektroinstalace se týká i hromosvodů

Pořídili jste si nemovitost či rekonstruujete tu stávající a rekonstruujete i elektroinstalaci v Praze 4 či kdekoli jinde? Jde o rodinný dům nebo rekreační chatu? Ať už se jedná o jakýkoli typ objektu, měli byste alespoň uvažovat o instalaci hromosvodu. Někde jsou hromosvody dokonce povinné ze zákona, ale pokud nejsou, neznamená to, že se vás netýká nebezpečí úderu blesku.

Co dokáže úder blesku

Zabít a zmrzačit – blesky jsou nejnebezpečnější kdekoli v otevřené krajině, například zastihne-li vás bouřka na procházce napříč obilným lánem, což naštěstí nebývá tak časté. Ovšem častější je to na odkrytých vrcholových partiích hor i pahorkatin. Tehdy se vyplatí co nejdříve sestoupit do údolí a skrýt se např. v lese. Velmi nebezpečné je být za bouřky někde poblíž stožárů vysokého napětí a dalších ocelových konstrukcí, jako jsou např. železniční mosty, ocelová zábradlí, schodiště, stožáry, a to např. na terasách, balkonech, lodžiích a na zahradních chodníčcích.

hromosvod na domě

Tam, kde není k dispozici hromosvod, je to nebezpečné zejména proto, že blesk může sjet po ocelových částech domu k zemi, a to na neočekávaných místech, takže vás může smrtelně zranit např. při doteku na plechovém parapetu, na domovní okapové rouře, na zábradlí, při úchopu ocelových klik u dveří či oken a někdy může proniknout i skrze anténní svody.

blesky při bouřce

Zapálit – když se o někom říká, že je zapálený do nějaké činnosti, jde o člověka nabitého energií, za kterým je vidět výsledek jeho snažení. To samé lze říci o blesku, který je také plný energie, a výsledky jeho snažení jsou mnohdy také rychle hmatatelné. Blesk dokáže rozetnout statný strom a svede docela snadno zapálit rodinný dům, a to během zlomku sekundy. Za pár hodin tak můžete doslova přijít o střechu nad hlavou. Nač tedy zbytečně riskovat? Když máte funkční a revidovaný hromosvod, pravděpodobnost úrazu či požáru od blesku je velmi mizivá.

Mohlo by se vám také líbit...