Moto

Je silniční síť v naší republice dostatečná?

Je pravdou, že Česká republika má jednu z nejhustších silničních sítí. A není divu. Nejenže po ní jezdí stále větší množství osobních automobilů, ale díky pozici ve středu Evropy jsme také tranzitní zemí pro dálkovou kamionovou dopravu. A je jasné, že to vše znamená značnou zátěž nejen pro silnice.

 

Nutností je udržet dopravu na všech místech co nejvíce plynulou. To však znamená, že musí existovat dostatek silnic či alespoň silničních pruhů k tomu, aby se tam všechna vozidla vešla a aby se pokud možno netvořily zácpy. Samozřejmě, ve městech je situace poněkud jiná, avšak mimo obce by měla s výjimkou mimořádných případů být zajištěna naprostá plynulost jízdy.

 

na silnicích je stále větší počet aut

 

To však znamená, že počet a typ našich silnic musí reflektovat stále se zvyšující počet vozidel, které po nich najednou jedou. A to není zrovna jednoduché. Je totiž pravdou, že stávající opatření přestávají stačit, a proto se vytváří nová.

 

Asi nejznámějším z nich jsou obchvaty, které se v posledních letech objevily prakticky u každého většího města. Mají za úkol odklonit část dopravy, aby do obce vjeli skutečně jen ti, kteří do ní skutečně míří. To se týká především nákladních automobilů, které jsou těžké a často poškozovaly historickou dlažbu i budovy, které nalezneme v centrech měst.

 

počet dopravních nehod se stále zvyšuje

 

Obchvaty samotné samozřejmě nestačí. Dalším častým opatřením je rozšiřování stávajících silnic. K těm se jednoduše přidají jeden či dva pruhy, díky čemuž po ní může jet více vozidel. Tím dochází k dalšímu omezení dopravních problémů.

 

V neposlední řadě se pak samozřejmě staví silnice nové. To však není ani zdaleka tak časté, neboť se jedná o finančně a především byrokraticky nejsložitější způsob, a navíc popravdě řečeno už není moc míst, kudy by mohly nové cesty vést, pokud nechceme celou republiku pokrýt asfaltem.

 

Ani tato opatření však mnohdy nestačí překotnému nárůstu počtu aut. Proto bychom měli mít na paměti, že i my můžeme situaci pomoci. Jednoduše stač jet veřejnou hromadnou dopravou, kdykoliv je to možné. Přeci jen, je to levnější a šetrnější jak k ostatním řidičům, tak i životnímu prostředí.

Mohlo by se vám také líbit...