Nezařazené

Jak správně skladovat pneumatiky?

Povinnost používat zimní pneumatiky zase na nějakou dobu skončila, většina řidičů tak nechala své vozidlo přezout na letní pneumatiky. Proto se opět objevuje otázka, jak nepoužívané pneu uskladnit. I tohle má svá pravidla!
 profil pneumatiky
Způsob uskladnění pneumatik je pro jejich další bezpečné používání rozhodující. Možná se může zdát, že je to hotová věda, přitom to ale není nic složitého. Sami byste se divili, kolik řidičů nedodržuje ten správný postup. Někteří je bez starostí nechávají do komínku naskládané na balkóně, jiní je okamžitě po sezutí snesou do sklepa a až do dalšího přezouvání na ně ani nepomyslí. A to je rozhodně špatně.
 

Skladování pneumatik nenazutých na disk

 

  • Nevrstvit jednu na druhou
  • Nezavěšovat za okraj
  • Neskladovat bez obalu

 
Navrstvením tohoto typu pneumatik na sebe, či zavěšením za jejich okraj byste rozhodně udělali chybu. Při takovém uskladnění dochází k poškození bočnic a časem se na pneumatice mohou objevit i boule. Na pneumatikách v tomto stavu se nedá bezpečně jezdit po silnici, bylo by pak nutné je vyhodit. Pneumatiky by měly stát pěkně v řadě a jednou za čtvrt roku je nutné je přeskládat. Nejlepší je pneumatiky skladovat v ochranném obalu, aby se při manipulaci například nepoškodily při kontaktu s ostrým předmětem.
 

Skladování pneumatik obutých na disk

 

  • Neskládat do komínku tak, že se budou vzájemně dotýkat
  • Neskladovat se špatným tlakem uvnitř pneumatik

 staré pneumatiky
Pneumatiky obuté na disk můžete vrstvit do komínku tak, aby se navzájem nedotýkaly. Stačí je oddělit kusem kartonu, nebo každou obléct do obalu. Komplety je taky možné zavěšovat a skládat vedle sebe. Ve všech případech je nutná občasná kontrola tlaku. Komplety lze také naskládat do speciálního stojanu, kde jsou umístěny do komínku a navzájem se nedotýkají.
 
Všechny možnosti vyžadují uložení na místo mimo přímý sluneční svit, které je zároveň suché a chladné. Pokud by se u vás podobné místo nenašlo, máte možnost využít služby větších servisů, které mají speciálně pro tyto účely vyhrazený prostor.

Mohlo by se vám také líbit...