Zboží z Číny, ano či ne

Pořizování zboží v e-shopu má své výhody a přednosti. Především je to úspora času, nemusíte se trmácet do obchoďáku a strávit půl dne mezi stovkami lidí, zboží si vyberete v klidu domova a máte možnost ho ihned po uskutečnění objednávky zaplatit. Většina z nás už má tuto zkušenost za sebou, co se týká českých internetových obchodů. Ale stále větší oblibě se těší zahraniční e-shopy, a to především ty čínské, pro zákazníka je lákavá hlavně výhodná cena zboží a také jeho rozmanitost, jediným výrazným záporem je snad jen doba doručení, která může být i dva měsíce.
shopping a dívka.jpg
Nejznámějším a nejvyhledávanějším je čínský e-shop AliExpress. Je to obdoba našeho Aukro či zahraničního Ebay. Dodavatelé zboží jsou drobní obchodníci, kteří dokáží nabídnout takřka cokoliv od oblečení, spotřebního zboží až po hračky.
studenti na trávníku.jpg
Budoucnost
Bohužel se zřejmě blíží doba, kdy i tyto nákupy se pro nás stanou méně výhodnějšími, a to díky novému nařízení Evropské unie, které by mělo platit podle dosavadních informací nejpozději od počátku roku 2021, možná i dříve.  Důvodem tohoto opatření je zabránit daňovým podvodům. Problém bude spočívat v tom, že zboží nižší hodny (do částky nepřesahující 22 eur) již nebude podléhat osvobození od daně z přidané hodnoty. Nakupující by si tedy musel spočítat hodnotu zásilky před jejím nákupem tak, aby na balíček nebylo možné uvalit daň. Pokud by byla částka 22 eur překročena, došlo by k běžnému proclívání, hrazení celního poplatku a daně z přidané hodnoty, tím by samozřejmě cena zboží vzrostla a protáhlo by se i samotné doručení adresátovi.
Čínské e-shopy jsou však i na tuto variantu připraveny a nechtějí přijít nejen o své stávající, ale i o své budoucí kupující, a tak plánují budování tzv. meziskladů, které by byly umístěny ve státech spadajících do Evropské unie.
Dalším problémem, který by mohl vzniknout u zboží menší hodnoty, jsou náklady spojené se samotným stanovením výše cla a DPH a také jejich následným hrazením.